MUTLULUĞU BULMAK: DEPRESYONDAN NASIL KURTULUNUR

MUTLULUĞU BULMAK: DEPRESYONDAN NASIL KURTULUNUR
MUTLULUĞU BULMAK: DEPRESYONDAN NASIL KURTULUNUR

Avigayil Brown tüm hayatı boyunca bir hayvan severdi. "Çok fazla evcil hayvanım oldu: köpekler, kediler, tavşanlar, balıklar, kuşlar ve atlar" diyor 24 yaşındaki Brown, NY.

12 yaşından beri depresyonla uğraştı, ancak evcil hayvanların kendini iyi hissetmesine nasıl yardımcı olduğunu anlamaya başladığı çok zor bir semptomlarla karşılaşana kadar değildi.

Brown kendi dairesine taşındığında, depresyona girdi ve uyumakta zorlandı. İki kurtarma kedisi kabul ettikten sonra, daha iyi uyumaya ve daha iyi hissetmeye başladı.

“Yatağımda uzanırken, kedilerim gelip benimle yattı. Eğer sadece tuvalete gitmek için yataktan çıksaydım, kedilerim beni takip etti. Çok sakinleştiriciydi” diyor.

Brown yalnız değil. İnsan-Hayvan Bağları Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırmada, evcil hayvan sahiplerinin% 74'ü evcil hayvan sahibi olmanın zihinsel sağlıklarını iyileştirdiğini söyledi.

Çalışmalar bunu destekliyor ve hayvanlarla yapılan aktivitelerin depresyon belirtilerine yardımcı olduğunu gösteriyor.

Depresyondaysan Evcil Hayvanlar Ne Sunabilir?
Konfor, arkadaşlık ve sevgi. Depresyon sizi yalnız hissettirirse, evcil hayvanlar döngüyü kırabilir.

"Bir evcil hayvan size yalnız olmadığınızı hatırlatabilir," diyor Fort Wayne, IN'deki yaşam koçu Desiree Wiercyski. "Evcil hayvanlar, kendini izole hissettiğinde olağanüstü yatıştırıcı olabilecek koşulsuz sevgi sunuyor."

Depresyonla da yaşayan Wiercyski, köpeğinin değersizlik duygularını sallamasına yardımcı olduğunu söylüyor. "Yavruğum yanımda, konfor ve sevgi sunarak, işlerin o kadar da kötü olmadığını hatırlatıyor."

Brown, evcil hayvanlarının ona verdiği sevgi ve ilgi konusunda özel bir şey olduğuna inanıyor. “Hayvanlar insanların olmadığı şekilde çok bağlantılıdır” diyor.

Klinik psikolog Perpetua Neo, Dr. "Hayvanlar, sahiplerinin sıkıntıya düştüğü zaman başlıyor" diyor. Kendini iyi hissetmediğini hissettiklerinde rahatlık sunarlar.

Düzenli bir program. Evcil hayvanınızı beslemek, yürümek veya bakım yapmak zorunda olduğunuzu bilmek size bir amaç ve rutin his verebilir.

Tulsa'da yaşayan 29 yaşındaki Courtney Sparkman, "Yatağımdan çıkmak ya da evden çıkmak istemediğimde bile," diyorlar. "Gün boyunca bunu yapmama yardımcı oluyor."

Sakin bir his. Evcil hayvanların rahatlatıcı bir etkisi vardır. Bir hayvanı sevmek veya okşayarak ruh halinizi iyileştirebilirsiniz. Wiercyski, "Touch, oksitosin seviyelerini artırmaya yardımcı olur ve strese bağlı rezil hormon olan kortizolü azaltır." Mırıldanan bir kedinin sesi bile rahatlatıcı olabilir.

Terapi köpekleri ile yapılan çalışmalar, psikiyatri profesörü ve Virginia Commonwealth Üniversitesi İnsan-Hayvan Etkileşimi Merkezi direktörü Sandra Barker, kısa etkileşimlerin bile endişe ve korkuyu hafiflettiğini söylüyor. Son zamanlarda yapılan bir araştırmada, şiddetli depresyonu olan insanlar, bir terapi köpeğiyle yapılan kısa ziyaretlerden sonra daha rahat, daha az yalnız ve daha az acı hissettiler.

Fiziksel aktivite. Evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanı olmayan insanlardan daha fazla egzersiz yapma eğilimindedir. Örneğin, bir köpeğiniz varsa, yürüyüşe çıkma olasılığınız daha yüksektir. Egzersiz depresyonu yönetmek için iyidir.

Wiercyski, depresyonun onu genellikle içeride tuttuğunu söylüyor. Ama köpeğinin dışarı çıkması gerektiğini bilmek onu kapıdan çıkarır. “Dışarıdaki o birkaç dakika bile ruh halimi yükseltir ve üretken bir şey yapabileceğimi hissettiriyor” diyor.

Sosyal zaman. Depresyon, diğer insanlardan kaçınmak isteyebilir, ancak evcil hayvanlar dünyanızı açabilir.

Araştırmalar, evcil hayvanların insanları tanımanıza, arkadaşlıklar kurmanıza ve destek ağınızı oluşturmanıza yardımcı olduğunu göstermektedir.

Neo, "Köpekler ve bebekler, yabancıları birbirine bağlayan şeylerdir. Köpeğinize yürüdüğünüzde, yabancılarla konuşmaya eğilimli hissedebilirsiniz." Bu iyi birşey. "Sosyal bağlantı depresyon için bir panzehirdir."

Evcil Hayvanınızla Ne Yapmalı
Bir evcil hayvan sahibi olmaktan zihinsel sağlığınıza en fazla fayda sağlamak için bu ipuçlarını deneyin.

Doğru hayvanı seç. Birini seçmeden önce, bunun için ne kadar zamanınız, enerjiniz ve paranız olduğuna karar verin.

Neo, köpeklerin iyi yoldaş olduğunu, ancak nispeten yüksek bakımlı olduklarını söylüyor. Sınırlı zamanınız veya fiziksel sorunlarınız varsa, daha yaşlı veya daha bağımsız bir hayvan daha uygun olabilir.

Kediler tipik olarak daha az bakım gerektirir. Bir hamster gibi küçük bir hayvan az yer kaplar ve hala neşeli olabilir.

Sık etkileşime geçin. Hayvan ile oynayın. Evcil hayvan ve masaj. Ne kadar çok yaparsanız, o kadar iyi hissedebilirsiniz. Neo, “Verme eylemi çok dikkatli ve çok terapötik olabilir” diyor.

Kalk ve git. Evcil hayvanınızla aktif olun. Köpeğinizi yürüyüşe çıkarın. Diğerleriyle tanışmak için evcil hayvanınızı getirin. Neo, “Daha fazlasını yapmanın basit eylemi depresif belirtileri hafifletebilir” diyor.

Bir evcil hayvanınız yoksa, diğer insanların hayvanlarına katılın. Bir arkadaş için köpek oturmak için teklif. Bir komşunun kedisi ile oynayın. Bu, diğer insanlarla da iletişiminizi sürdürmenize yardımcı olur, bu da ek bir avantajdır.

Bir evcil hayvan belirtilerinizi ortadan kaldırmaz, ancak size sağlıklı bir destek verebilir.